Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Kefalonia News | September 25, 2022

Scroll to top

Top

Παραλίες Ζακύνθου, Κεφαλονιάς και Λευκάδας “παίρνουν κεφάλι” στο instagram στην Ευρώπη

Παραλίες Ζακύνθου, Κεφαλονιάς και Λευκάδας “παίρνουν κεφάλι” στο instagram στην Ευρώπη
KefaloniaNews

Κέρκυρα Σήμερα – Corfu News – kerkyrasimeraΤρεις ελληνικές παρουσίες περιλαμβάνονται στη λίστα της εταιρίας πολυτελών ταξιδιών The Thinking Traveller με τις 15 παραλίες της Ευρώπης με τις περισσότερες αναδημοσιεύσεις στο Instagram.

Ειδικότερα, η παραλία Ναυάγιο της Ζακύνθου, αναδεικνύεται στην πέμπτη θέση της κατάταξης, συγκεντρώνοντας  80.824 αναρτήσεις στο Instagram (Hashtag: #navagiobeach).

Η επόμενη ελληνική παραλία είναι το Πόρτο Κατσίκι, στη Λευκάδα, στη δέκατη θέση με 55.96 δημοσιεύσεις (Hashtag: #portokatsiki) και στη δωδέκατη θέση ακολουθεί η παραλία Μύρτος στην Κεφαλονιά με 52.465 δημοσιεύσεις (Hashtag: #myrtosbeach).

Η εξαιρετική παραλία με τα λευκά βότσαλα Étretat, στη Νορμανδία της Γαλλίας, ανακηρύχθηκε η πιο Instagrammable παραλία στην Ευρώπη, συγκεντρώνοντας 406.321 αναρτήσεις.

Στη δεύτερη θέση τοποθετείται η Durdle Door Beach στο Ντόρσετ, με τη φυσική ασβεστολιθική αψίδα, η οποία έχει προέλευση που χρονολογείται πριν από περισσότερα από 10.000 χρόνια, λαμβάνοντας 265.276 αναρτήσεις στο Instagram.

Η παραλία La Pelosa στη Σαρδηνία της Ιταλίας κέρδισε την τρίτη θέση. Αυτή η γαλήνια ακτή με λευκή άμμο και κρυστάλλινα γαλάζια νερά συγκέντρωσε 109.135 αναρτήσεις στο Instagram.

Την πρώτη πεντάδα των παραλιών με τις περισσότερες αναρτήσεις στο Instagram συμπληρώνουν η ιταλική παραλία Torre Lapillo στην Απουλία με 95.083 αναρτήσεις και η πάντα δημοφιλής παραλία Ναυάγιο στη Ζάκυνθο.

Τον μεγαλύτερο αριθμό παραλιών στη σχετική κατάταξη έχει η Ιταλία, με έξι παραλίες.

Ο Antoine Levy, διευθυντής πωλήσεων και μάρκετινγκ της The Thinking Traveller, δήλωσε σχετικά: “Δεν είναι μυστικό ότι το Instagram έχει αλλάξει μαζικά τον τρόπο που ταξιδεύουμε. Έχει γίνει αποφασιστικός παράγοντας για πολλούς ταξιδιώτες όταν πρόκειται να αποφασίσουν πού και πώς θα πάνε διακοπές. Καθώς η περίοδος των ευρωπαϊκών παραθαλάσσιων διακοπών πλησιάζει γρήγορα, θελήσαμε να δημιουργήσουμε μια πηγή που θα λειτουργήσει ως ταξιδιωτική έμπνευση για τους καλύτερους ευρωπαϊκούς παραθαλάσσιους προορισμούς”.

Ακολουθεί ο πλήρης κατάλογος με τις 15 πιο δημοφιλείς παραλίες της Ευρώπης στο Instagram:

1. Étretat Beach – Νορμανδία, Γαλλία – Αριθμός αναρτήσεων: 406,321 – Hashtag: #etretat
2. Durdle Door Beach – Ντόρσετ, Ην. Βασίλειο – Αριθμός αναρτήσεων: 265,276 – Hashtag: #durdledoor
3. La Pelosa Beach – Σαρδηνία, Ιταλία – Αριθμός αναρτήσεων: 109,135 – Hashtag: #lapelosa
4. Torre Lapillo – Απουλία, Ιταλία – Αριθμός αναρτήσεων: 95,083 – Hashtag: #torrelapillo
5. Navagio Beach – Ζάκυνθος, Ελλάδα – Αριθμός αναρτήσεων: 80,824 – Hashtag: #navagiobeach
6. Cala Luna – Σαρδηνία, Ιταλία – Αριθμός αναρτήσεων: 75,012 – Hashtag: #calaluna
7. Punta Prosciutto – Σαλέντο, Ιταλία – Αριθμός αναρτήσεων: 74,102 – Hashtag: #puntaprosciutto
8. La Concha Beach – Σαν Σεμπάστιαν, Ισπανία – Αριθμός αναρτήσεων: 72,114 – Hashtag: #playadelaconcha
9. Playa de Muro Beach – Μαγιόρκα, Ισπανία – Αριθμός αναρτήσεων: 70,831 – Hashtag: #playademuro
10. Porto Katsiki Beach – Λευκάδα, Ελλάδα – Αριθμός αναρτήσεων: 55,496 – Hashtag: #portokatsiki
11. Kynance Cove – Κορνουάλη, Ην. Βασίλειο – Αριθμός αναρτήσεων: 55,015 – Hashtag: #kynancecove
12. Myrtos Beach – Κεφαλονιά, Ελλάδα – Αριθμός αναρτήσεων: 52,465 – Hashtag: #myrtosbeach
13. Cala Goloritzé – Σαρδηνία, Ιταλία – Αριθμός αναρτήσεων: 47,742 – Hashtag: #calagoloritz
14. Playa de Alcúdia – Μαγιόρκα, Ισπανία – Αριθμός αναρτήσεων: 44,042 – Hashtag: #alcudiabeach
15. Torre Guaceto Beach – Μπρίντιζι, Ιταλία – Αριθμός αναρτήσεων: 43,143 – Hashtag: #torreguaceto

Διαβάστε περισσότερα στο: https://www.kerkyrasimera.gr/